O úloze obhájce v trestním řízení, nejen v kauze „Vítkov"

11. 10. 2010 9:24:06
Je již dlouho veřejně známo, že v trestní kauze „Vítkov“ obhajuji obžalovaného Davida Vaculíka, a proto neporuším svou povinnost mlčenlivosti advokáta, když veřejně napíši několik řádek, které považuji za důležité. Sleduji pozorně vše, co se kolem této trestní kauzy píše, říká, vysílá a komentuje. Svůj názor jsem k tomu, mimo jiné, vyjádřil ve své, více než dvouhodinové, závěrečné řeči, která je k dispozici v archívu ČT24 na: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210411034000473-soud-se-zhari/

Co je, z mého pohledu obhájce, obžalovaného, nejen v této trestní kauze, podstatné? Je to velmi prosté. PRÁVO obžalovaného na obhajobu, právo na spravedlivý proces, právo na rovnost v řízení, PRÁVO NA FAIR PLAY PROCES, právo na presumpci neviny, právo na ZÁKONNÉHO, nezávislého a nepodjatého soudce (soudnÍ senÁT), právo na ......... všechna práva deklarována, zejména Listinou základních práv a svobod a trestním řádem!

Co jsem, nejen v této trestní kauze, zjistil? Velká část veřejnosti, politiků a médií má zcela mylnou představu o úloze a poslání obhájce (advokáta) v trestním řízení! Advokát, ať již převezme obhajobu klienta ex offo nebo na plnou moc, není soudcem svého klienta. Je naopak, respektive by měl být, profesionál, který je povinen svého klienta provést trestním řízením a vždy co nejlépe hájit jeho PRÁVA.

Byl jsem mnohými, mimo jiné i médiemi, dotazován jak mohu člověka, který je obviněn z tak závažného trestného činu, vůbec obhajovat. Všem jsem odpověděl, že s obhajobou jakéhokoliv klienta nemám žádný problém, s vysvětlením, že je to má práce, kdy skutečnost, že je někdo obviněn z jakéhokoliv trestného činu, ještě neznamená, že tento trestný čin skutečně spáchal, kdy navíc stejně, jako všichni ostatní, jsem povinován dodržováni zásady presumpce neviny. O vině či nevině obžalovaného může rozhodnout toliko nezávislý a nestranný soud, a to na základě zákonně provedených důkazů, bez jakýchkoli pochybností, prokazujících vinu obžalovaného.

Co, mimo jiné, ovlivnilo nejen tuto trestní kauzu? Velmi nízké právní povědomí některých politiků a některých médií o účelu, smyslu a povinnosti respektování presumpce neviny obviněných, resp. obžalovaných

Způsobem, kterým byl můj klient prezentován a představován veřejnosti, aniž bylo dosud pravomocně soudem rozhodnuto o jeho vině či nevině, bylo nepochybně zasaženo do jeho osobnostních práv.

Velkou polemiku a emoce vzbudily u veřejnosti média, resp. způsob jejich informování o probíhajícím hlavním líčení u soudu a posléze také přímý přenos závěrečných řečí na ČT24.

Ačkoli, jsem nijak nezpochybňovat právo účasti veřejnosti, a tedy i účasti médií u hlavního líčení v průběhu dokazování, přesto jsem proti způsobu, jakým byla soudem dána mediím možnost pořizovat hlasové záznamy z hlavního líčení a přenášet on-line reportáže ze soudní síně, brojil. Jak se nakonec ukázalo, mé obavy z ovlivnění procesu se naplnily, když minimálně dva svědci sami prohlásili, že jejich svědeckou výpověď média ovlivnila.

Naopak, jsem byl ale rád, že závěrečné řeči ČT24 přenášela přímým přenosem. Proč?

Pokud jsem v průběhu hlavního líčení poukazoval na procesní pochybení soudu, kterých se soud, dle mého názoru, dopustil, tak, ačkoliv jsem médiím dal vždy celkem obsáhlá vysvětlení k průběhu procesu, přesto se nakonec veřejnost dozvěděla, buď pouze v omezené míře (např. několik sekund v televizním zpravodajství), nebo zkresleně (např. v denním tisku a na internetu), anebo vůbec, jaké námitky a proč, jsem u hlavního líčení vznášel.

Naproti tomu, jsem přímý přenos závěrečných řečí v ČT24 přivítal, neboť jsem měl konečně prostor k tomu, abych mohl sdělit to co ve věci považuji za podstatné.

Autor: Petr Kausta | pondělí 11.10.2010 9:24 | karma článku: 43.83 | přečteno: 9295x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Klára A. Samková

Proč nebýt hodná holka

Je to hodná holka“ říkají často a není zcela jisto, zda se vlastně nepošklebují.Co to vlastně znamená „být hodná“ a proč je to obecně vnímáno jako kladná vlastnost? Co to nás, ženy, tak pudí k tomu „být hodná“ a co nám to přináší?

25.4.2019 v 13:47 | Karma článku: 17.43 | Přečteno: 470 | Diskuse

Alena Křehotová

Jsem (možná až moc) pragmatická

Když jsem před lety hupla do důchodu, stala se mou nejoblíbenější hláškou (ráda bych si myslela, že jsem si ji „upravila“ sama, ale určitě to řekl už nějaký chytrolín přede mnou) věta: Co mohu udělat dnes, mohu stejně dobře udělat

25.4.2019 v 10:23 | Karma článku: 10.94 | Přečteno: 303 | Diskuse

Karel Januška

Vážený pane předsedo Ústavního soudu

Postupně sděluji své názory jednotlivým vrcholným představitelům vlády, soudcům i zákonodárcům. Doufám, že mé úvahy naleznou úrodnou půdu.

25.4.2019 v 9:24 | Karma článku: 16.83 | Přečteno: 539 | Diskuse

Hana Grofová

Mají děti rozum?

Kdo nemá ve skutečnosti rozum, nejsou naše děti, ale my. Výchovu vlastních dětí vnímá většina lidí jako radostné životní poslání.

25.4.2019 v 7:27 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 383 | Diskuse

Alena Kulhavá

Putovala jsem Brodek - Kokory - Hostýn - Svatý Kopeček

Když se člověk vydává na Pouť, cesta je cílem. Je otevřený všemu, co se na Pouti bude dít a Vesmír na to vyslyší. Co jsem zažila o své Velikonoční Pouti?

24.4.2019 v 22:55 | Karma článku: 20.73 | Přečteno: 422 |
Počet článků 3 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 10401
Advokát věřící ve spravedlnost a slušnost mezi lidmi. www.kausta.cz

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz